Czy powinienem skorzystać z usług profesjonalnego doradcy biznesowego

Jeżeli nadszedł już czas i jesteś zdecydowany, aby sprzedać swój biznes, kolejną ważną decyzją jaka powinna zostać podjęta to: Czy korzystać z profesjonalnych usług doradcy biznesowego ? Doradca biznesowy pomoże Ci wycenić Twój biznes, a także przygotuje go do sprzedaży, nawet znajdzie potencjalnego kupca (o ile przewidziano to w umowie). Warto jednak przed wybraniem doradcy biznesowego spotkać się i porozmawiał z dwoma lub trzema, aby wybrać tego właściwego.


Poniższe pytania zadane podczas rozmowy z doradcą pomogą wybrać ci odpowiedniego dla siebie doradcę biznesowego:
- W jaki sposób zostanie wyceniony mój biznes ?
- Jak Pan uważa ile powinienem zażądać za biznes ?
- Czy i w jaki sposób wypromuje Pan biznes do sprzedaży ?
- Czy współpracuje Pan z innymi doradcami biznesowymi ?
- Czy opublikuje Pan moje ogłoszenie w Internecie ?
- Jak często będzie mnie Pan informował o postępach ?
- Czy posiada Pan referencje ?
- Czy jest Pan w stowarzyszeniu biznesowym, jakim ?
- Czy mogę zobaczyć przykładową umowę ?
- Proszę mi coś więcej powiedzieć o Pana firmie.


Oczywiście powinny być zadane także inne pytania, które związane są z biznesem lub doradcą. Doradca biznesowy powinien znaleźć potencjalnego kupującego tak, aby nie trzeba było robić tego samemu. Większość doradców zechce co najmniej 6 miesięcznej wyłączności na sprzedaż biznesu. Oznacza to, że sprzedaż komukolwiek biznesu w tym okresie skutkuje prowizją dla doradcy. Prowizja waha się w granicach od kilku do kilkunastu procent i jest negocjowana. Wiele firm doradczych posiada także minimum dla prowizji, ale stosowane jest to zazwyczaj dla małych biznesów. Niektóre firmy mogą także prosić o opłatę wstąpną za przyjęcie zlecenia na np. koszty związane z promocją informacji o sprzedaży biznesu, ale zawsze każda firma doradcza prowadzi swoją politykę cenową.


Przeprowadzając rozmowy z kilkoma doradcami biznesowymi zobaczysz zalety każdego z nich i z którym chciałbyś współpracować. Ważne jest, aby dobrze dogadywać się z doradcę, którego wybierzesz oraz przekonać cię kompetencją do sprzeda?y Twojego biznesu.


© 2019 KupSprzedajBiznes.pl Wszystkie Prawa Zastrzeżone

sprzedam biznes oferty

KupSprzedajBiznes.pl jest internetową platformą ogłoszeń - ofert biznesowych działającą od 2004 roku.

Ogłoszenia sprzedam biznes, kupię biznes, szukam inwestora, zainwestuję, oferty franczyzy.